top of page
Janecek.jpg

Odvaha jako základní princip života

Praha (CZE)

Web:

V PROGRAMU

Den: 28.4.2024

Čas:  18.00 - 19.00

Sál: SHIVA SHALA (Brick House)

Lekce: Přednáška Odvaha jako základní princip života

o Karlu Janečkovi

Karel Janeček, matematik, podnikatel, sociální inovátor a filantrop, je jedna z výrazných osobností veřejného prostoru. Prosadil se nejen jako úspěšný podnikatel, miliardář a geniální matematik, ale také jako bojovník proti korupci a prosazovatel nového volebního systému. Jako mecenáš podporuje řadu projektů a iniciativ, mezi než patří třeba vznik filmu "O tajemství a smyslu života". V roce 2023 neúspěšně kandidoval na prezidenta ČR.  Karel Janeček je vášnivým sportovcem s blízkým vztahem ke spiritualitě a upřímným zájmem o společnost. 

Karel Janeček Studoval na Bradley University a Carnegie Mellon University v USA a na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. V roce 1995 založil a dlouho také vedl společnost RSJ algorithmic trading, kde dnes působí jako předseda dozorčí rady. Od roku 2007 přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Specializuje se na optimální řízení ve finanční matematice.

Aktivně se snaží vylepšovat etické hodnoty ve společnosti. Je zakladatelem hned tří nadačních fondů; Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, Nadačního fondu proti korupci a Nadačního fondu pomoci. V roce 2014 založil Nadaci Karla Janečka, jejímž účelem je podpora rozvoje aktivní občanské společnosti.

Karel Janeček jako mecenáš podporuje řadu dalších významných projektů. Mezi jeho bohulibé činnosti patří například také ocenění laskavec, které uděluje v rámci Nadace LKJ.

O přednášce:

V této inspirativní přednášce se Karel Janeček, matematik, autor volebního systému D21 a společenský inovátor, zaměří na klíčovou roli odvahy v osobním životě i ve společnosti. Bude sdílet své zkušenosti s prosazováním změn a výzvami, kterým čelí při obhajobě svých názorů v kontroverzních otázkách. Představí též nový vzdělávací projekt Archa 21.  

 

Přednáška vede k zamyšlení nad odvahou jednotlivce jako klíčem k fungování svobodné společnosti a nezbytností k pozitivním společenským proměnám. Odvaha není jen o velkých činech, ale také o každodenním rozhodování a pevné vůli stát za svými principy, i když to může být nepopulární nebo to i vyžaduje osobní oběti. Nedostatek odvahy podlamuje vůli a schopnosti lidí a neumožňuje společnosti obstát v náročných časech společenských krizí. Nejvýmluvnějším a všem dobře známým varovným příkladem byla covidová doba, kdy mnoho lidí podlehlo manipulaci strachem s těmi nejhoršími důsledky pro naše děti.

 

V dnešní době máme, i díky moderním technologiím, výjimečnou a historicky prvotní příležitost dosáhnout celkové a nikdy nevídané obnovy. K tomu je zapotřebí, abychom každý z nás nalezli v sobě odvahu a odhodlání propojit se a aktivně a společně se postavit za své principy. Rozkvět lidské civilizace záhy poté nastane.

Poznámka: Jeho přednáška je z kapacitních důvodů přesunuta do většího sálu - Shiva Shala v Koupelnách (Brick House) v areálu Dolní Vítkovice.  

bottom of page