top of page
Foto_JB_Libocak_2022.jpeg

Mgr. Jan Blahůšek

Česká psychedelická společnost

Praha

Email:

V PROGRAMU

Den: Pátek 26.4.2024

Čas: 17.00 - .18.15

.Sál: Karma Shala (Brick House - Koupelny)

Lekce: Psychedelické křesťanství: milost zdarma daná

Den: Sobota 27.4.2024 

Čas: 13.00 - 14.45

Sál: Karma Shala (Brick House - Koupelny)

Lekce: Psychedelická spiritualita světa: od starověku po současnost

o Janovi

Odborník v oblasti sociálních inovací, destigmatizace psychedelik, světové mystiky, psychedelické spirituality a jejích syntéz s buddhismem a křesťanstvím. Jan vystudoval evangelickou teologii na Universitě Karlovy v Praze. Postgraduálně zde a ve Velké Británii studoval religionistiku a zabýval se především křesťanskou mystikou, mahajánovým a zenovým buddhismem. Celoživotně se věnuje různým mystickým tradicím a cvičením nejen teoreticky, ale i prakticky. Na vysoké škole se seznámil s jógou, zenovou meditací a čchi-kungem, které dodnes praktikuje. Mezi jeho učitele patřili průkopník východních filozofií v ČSSR a uznávaný léčitel Bohumil Houser, jeden z největších laických znalců zenu, mahajány a taoismu v ČR Jan Žlábek, japonský profesor Kemmjó Taira Sató, který v Londýně vede buddhistické centrum Three Wheels, indická jogínka Mátá Amritánandamájí a mnozí další.

 

Od mládí se Jan zajímá také o hlubinou a transpersonální psychologii, extatické šamanské techniky a zkoumání vědomí za pomoci psychedelických látek. Je členem odborné sekce České psychedelické společnosti, kde se věnuje psaní a přednášení o psychedelické spiritualitě a propojování psychedelik, meditace a klasické mystiky světa. Je spoluautorem knihy „Psychedelika a psychonautika“ (Vojtěch Cink a kol., 2022), spolupracuje s religionistickým časopisem DINGIR nebo pořadem Hergot! na Radiu Wave Českého rozhlasu. V minulosti mnoho let profesně působil na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se podílel na řízení národních sociálních programů a inovačních iniciativ EU. V současnosti Jan koordinuje sociálně inovativní projekt „Destigmatizace terapeutického využití psychedelik v psychiatrii a jejich využití v rámci ČR k reintegraci dlouhodobě práce neschopných lidí zpět do života“, spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu (ESF) a realizovaný 3. lékařskou fakultou University Karlovy v Praze, respektive národním Centrem pro výzkum psychedelik.

 

Vedle přednáškové činnosti Jan pořádá také neformální setkání „NirVANA: meditace, čchi-kung a mantry“, kde sdílí své třicetileté zkušenosti s východními filozofiemi a jejich klasickými technikami práce s myslí, energií a tělem. Jeho celoživotní vášní je vedle spontánního tance i psaní poezie. V poslední době se zaměřuje na tvorbu autorských českých písní a „manter“ inspirovaných přírodní spiritualitou, entheogenními rituály a starodávnou léčitelskou tradicí Lapis Lazuli Medicine Buddhy, jehož ikona zdobí i Janův jelení buben. Postupně se tak rodí jeho nový hudebně-meditační projekt
„JAM z Podhoubí: bubny a mantry lesa“...

bottom of page